WYKRYĆ WIRUSA

Jesień i początek zimy,  a także początek wiosny i wiosna, to sezony, kiedy często się przeziębiamy lub chorujemy na grypę. Wirusy oddechowe występują zazwyczaj u małych dzieci, osób starszych i z obniżoną odpornością. Rozprzestrzeniają się bardzo łatwo drogą kropelkową przez kaszel lub kichanie, przez co mogą przenosić się w miejscach, w których znajdują się duże skupiska ludzi: żłobki, przedszkola, szkoły, komunikacja miejska, zakłady pracy lub centra handlowe.

Niemal każdy z wirusów może wywoływać po kilka różnych zespołów objawowych zakażeń układu oddechowego. Rzadko więc obraz kliniczny jest na tyle charakterystyczny, żeby ustalić przyczynę choroby, dlatego dla właściwego sposobu leczenia bardzo istotne jest wykonanie badania laboratoryjnego.

Zespół wywołany przez zakażenie wirusowe dróg oddechowych może mieć rozmaity obraz kliniczny, który zależy od stopnia nasilenia i miejsca występowania zamian zapalnych oraz od towarzyszących im objawów ogólnych.

Objawami infekcji mogą być:

– ból gardła,

– katar,

– kichanie,

– chrypka,

– kaszel,

– gorączka,

– ból mięśni.

W ustaleniu czynnika etiologicznego pomocne jest wykonanie badania laboratoryjnego.  Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie prowadzi diagnostykę wykrywania wirusów i subtypowania wirusa grypy typu A.

Laboratorium umożliwia wykonanie dwóch paneli badań:

jednoczesne oznaczenie grypy: A, B, A/H1N1/v, A/H1, A/H3, RSVA, RSVB;

wykonuje również badania obejmujące 16 patogenów dróg oddechowych. Przy jednorazowym pobraniu materiału od chorego (wymaz z gardła i z nosa) wykrywa:

wirusa grypy typ A

wirusa grypy typ B

syncytialny wirus oddechowy typ A (RSVA)

syncytialny wirus oddechowy typ B (RSVB)

adenowirus (AdV)

metapneumowirus (MPV)

koronawirus OC43

koronawirus 229E

koronawirus NL63

wirus paragrypy typ 1 (PIV1)

wirus paragrypy typ 2 (PIV2)

wirus paragrypy typ 3 (PIV3)

wirus paragrypy typ 4 (PIV4)

rinowirus A/B/C (HRV)

enterowirusy (HEV)

bokawirus 1/2/3/4 (HBoV)

Badanie wykonujemy techniką biologii molekularnej metodą Real Time PCR, która charakteryzuje się wysoką czułością i swoistością, co pozwala na jednoznaczne określenie patogenu wywołującego zakażenie i wdrożenie skutecznego leczenia. Jest to szczególnie istotne w świetle powszechnego nadużywania antybiotyków w leczeniu, szczególnie w przypadkach, kiedy choroba nie jest wywołana przez bakterie.

Materiałem do badań jest wymaz z nosa i gardła. Laboratorium wykonuje badania na zlecenia lekarza i dla osób prywatnych, które wymaz mogą pobrać na miejscu w WSSE.

(WSSE Olsztyn)