AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Zamienili plecak szkolny na wojskowy

W sobotę, 18.01.2020 r. kolejni ochotnicy przekroczyli bramy batalionów lekkiej piechoty w Giżycku i Morągu. Tym samym, ochotniczy z województwa warmińsko-mazurskiego, rozpoczęli pierwsze w tym roku szkolenie w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Statystyki potwierdzają, że służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat. Młode osoby wstępując w nasze szeregi mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i uczelniach.

„Szkolenie wojskowe organizowane podczas ferii zimowych to oferta skierowana przede wszystkim do studentów, uczniów szkół średnich oraz nauczycieli, ale nie tylko” – podkreśla dowódca brygady, płk Mirosława Bryś. „Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych. Jest jak najlepsze zbalansowanie służby z życiem osobistym i nauką” – dodaje dowódca.

W batalionach 4W-MBOT mieszczących się m.in. w Giżycku oraz Morągu odbył się nabór ponad 100 ochotników do pełnienia terytorialnej służby wojskowej. Zainteresowanie służbą w WOT wśród młodych ludzi, w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów wciąż wzrasta, ten trend jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie ferii zimowych oraz wakacji.

Ponad 60 ochotników rozpoczęło szkolenie w Morągu. To mieszkańcy powiatów: ostródzkiego, bartoszyckiego, nowomiejskiego, iławskiego i działdowskiego. Są również mieszkańcy Elbląga, Olsztyna, Szczytna, Lidzbarka Warmińskiego. Blisko 40% nowych terytorialsów to ludzie młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 20 lat. Wśród nich największą grupę stanowią uczniowie. Ponad 8% to uczniowie szkół o profilu mundurowym.

Ponad 40 ochotników rozpoczęło szkolenie w Giżycki. To mieszkańcy powiatów: giżyckiego, węgorzewskiego, gołdapskiego, mrągowskiego. Blisko 80% nowych terytorialsów to ludzie młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 20 lat. Wśród nich największą grupę stanowią uczniowie.

Wcieleni w minioną sobotę ochotnicy to ludzie o różnych zawodach, pasjach i zainteresowaniach. Dużą grupę stanowią nauczyciele. Jest również fizjoterapeuta, pedagog, pielęgniarka, listonosz, rolnik i fryzjer.

 „Myślę, że jest to dla mnie dobra szansa na rozpoczęcie zawodowej służby wojskowej. Chcę sprawdzić swoje możliwości przed rozpoczęciem nauki na wyższej uczelni wojskowej” – mówi Hubert uczeń szkoły o profilu mundurowym.

Szkolenie wojskowe organizowane podczas ferii zimowych to dobry sposób na przerwę od nauki – dzięki niemu, ochotnicy którzy się uczą i studiują mogą odbyć szkolenia podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i wstąpić w szeregi WOT bez konieczności rezygnowania z zajęć.

„Podejmując decyzję o wstąpieniu do wojska skłoniło mnie przede wszystkim to, że szkolenie podstawowe odbywa się w czasie zimowej przerwy” – podkreśla uczestnik szkolenia.

Pierwszy dzień rozpoczynający szesnastodniowe szkolenie podstawowe w koszarach, które realizowane jest w systemie ciągłym to uzupełnienie wszystkich czynności ewidencyjnych, czas na umundurowanie żołnierza oraz ocena sprawności fizycznej. Podczas kolejnych dni ochotnicy będą szkolić się m.in. z taktyki, posługiwania się bronią oraz odbędą szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zakończeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego będzie sprawdzenie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej na tzw. pętli taktycznej.

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga wojskowa, która będzie miała miejsce 02.02.2020 r. na terenie jednostki wojskowej w Morągu przy al. Wojska Polskiego 33.

(Monika Jabłońska-Buder, Rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej)

error: Nie kopiuj!!!