AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Znajdź i poznaj historię swojej miejscowości na portalu Zbiory Społeczne

Znajdź i poznaj historię swojej miejscowości na portalu Zbiory Społeczne, prowadzonym przez Centrum Archiwistyki Społecznej, pod adresem https://zbioryspoleczne.pl .

Na zbioryspoleczne.pl znajdziesz materiały z ponad 200 archiwów społecznych z całego kraju. Są tu dokumenty, fotografie, nagrania audio i wideo (historii mówionej). To prawie 200 tysięcy wpisów i ponad 100 tysięcy plików, z których teraz może skorzystać każdy – za darmo i bez logowania.

Te materiały są z wielu powodów wyjątkowe. Przede wszystkim są inne niż te przechowywane w archiwach państwowych. Znajdziesz tu np. skany szklanych negatywów z początku XX wieku, zdjęcia z czasu transformacji po 1989 roku czy skany odbitek, które przesiedleńcy z Kresów przywieźli ze sobą na Ziemie Odzyskane.

Pod względem tematycznym nasze zbiory są tak różne, jak różne są archiwa społeczne. Portal jest kopalnią wiedzy o historii i lokalnych tradycjach, ale też o ludzkich pasjach i twórczości. Stąd dowiesz się więcej np. o alpinizmie, esperanto, jazzie, ruchu działkowym czy działalności grup zawodowych.

Prezentowane tu archiwalia opowiadają o życiu społeczności dużych i małych miast i wsi z niemal każdego regionu kraju. Dokumentują historie zarówno ludzi znanych, jak himalaista Jerzy Kukuczka, rzeźbiarz Stefan Papp czy fotografka Zofia Rydet, jak i zwykłych osób oraz rodzin. I to jest szczególnie cenne.

Jak są uporządkowane zbiory

Źródłem materiałów na zbioryspoleczne.pl są archiwa społeczne. Archiwiści, którzy je udostępniają, porządkują je według hierarchii opisu archiwalnego. Poniżej pokazujemy, jak ona wygląda.

O zbiorze danego archiwum społecznego możesz pomyśleć jak o folderze z podfolderami. Każdy z nich gromadzi różne treści. Kiedy między nimi przechodzisz, uzyskujesz najpierw ogólne informacje o zasobie danego archiwum społecznego, a później zapoznajesz się z jego zawartością, np. zdjęciami i informacjami o sfotografowanych ludziach.

(UM Morąg)

error: Nie kopiuj!!!