HALO MORĄG

Uzależnienie od smartfona związane z impulsywnością

Osoby spędzające dużo czasu w mediach społecznościowych lub grając w gry na smartfonie są bardziej skłonne do podejmowania impulsywnych decyzji – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „PLOS ONE”.

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego uczestniczyło 101 osób, które wypełniły kwestionariusze i przeszły testy dotyczące samokontroli i zachowań związanych z układem nagrody. Zebrane dane zestawiono z informacjami dotyczącymi czasu spędzanego przez uczestników na korzystaniu z różnych aplikacji – od gier po media społecznościowe

Okazało się, że uczestnicy, którzy spędzali więcej czasu grając w gry lub korzystając z mediów społecznościowych, częściej preferowali mniejsze natychmiastowe nagrody niż większe, ale odłożone w czasie. Osoby, które charakteryzowały się wyższym poziomem samokontroli, spędzały przy telefonie mniej czasu.

Wcześniejsze badania wskazywały na podobieństwa pomiędzy nadmiernym korzystaniem ze smartfonów a skłonnością do hazardu, nadużywania alkoholu czy stosowania narkotyków. Większość dotychczasowych prac opierała się jednak na informacjach dostarczanych przez uczestników. W tym przypadku rejestrowany był rzeczywisty czas poświęcany na korzystanie z poszczególnych aplikacji – komentują autorzy (doi.org/10.1371/journal.pone.0241383).(PAP)

error: Nie kopiuj!!!