Warmia i Mazury

Akt oskarżenia przeciwko 4 osobom z grupy przestępczej rozbitej przez KAS

Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która wystawiała fikcyjne faktury sprzedaży paliwa. W sierpniu 2023 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko 4 osobom oskarżonym o pranie pieniędzy. Oskarżeni przyznali się do zarzucanego im czynu. Złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Akt oskarżenia

10 sierpnia 2023 r. do Sądu Okręgowego w Poznaniu skierowany został akt oskarżenia przeciwko 4 osobom oskarżonym o pranie pieniędzy. Śledztwo prowadził naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie (WMUCS), pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Oskarżeni to właściciel jednego z największych kantorów wymiany walut w Polsce i były prezes klubu żużlowego oraz trzech pracowników kantoru.

Przestępcza działalność

W latach 2016-2019 oskarżeni wyprali ponad 68 mln zł członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wystawianiem nierzetelnych faktur w nielegalnym handlu paliwami.

O sprawie informowaliśmy w czerwcu 2022 r., na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze z KAS zatrzymali 7 osób, w tym 3 członków zorganizowanej grupy przestępczej oraz 4 osoby, które zajmowały się praniem pieniędzy z przestępczości paliwowej na rzecz tej grupy.

Trzech podejrzanych objęto wtedy poręczeniem majątkowym, zakazem opuszczania kraju oraz dozorem policji. Właściciel kantoru był tymczasowo aresztowany.

Oskarżeni przyznali się do winy

Czwórka oskarżonych przyznała się do zarzucanego czynu. Złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Materiał dowodowy przeciwko czwórce oskarżonych został wyłączony ze śledztwa naczelnika WMUCS przeciwko kilkudziesięciu podejrzanym m.in. o wystawienie nierzetelnych faktur na ponad 2 mld zł. Jest to czyn, który stanowi tzw. zbrodnię fakturową, zagrożony karą 25 lat pozbawienia wolności. W wyniku działalności grupy, Skarb Państwa stracił co najmniej 387 mln zł.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

(KAS Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!